همه چیز درباره ویروس کرونا 2020

منبع عفونت کرونا چه حیوانی بوده است؟

محققان و پژوهشگران هنوز در تلاش هستند تا جانور اصلی منبع ویروس COVID-۱۹ را شناسایی کنند. کورونا ویروس‌ها خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که باعث ایجاد بیماری در انسان و بعضی جانوران دیگر دیگر می‌شوند. این ویروس در بین حیوانات از جمله شتر، گربه و خفاش‌ها گردش می‌کنند. تجزیه و تحلیل ژن این ویروس نشان می‌دهد که بیشترین شباهت ژنوم ویروس با ویروس خفاش‌ها وجود دارد، اما اینکه این ویروس به طور مستقیم از خفاش‌ها منتقل شده یا اینکه یک حیوان واسطه وجود داشته است، هنوز مشخص نیست.

هر فرد مبتلا چند نفر را می تواند آلوده کند؟

واگیری ویروس کرونا اگر چه هنوز قطعی نشده است بین ۱.۴ تا ۴ تخمین زده می‌شود. دانشمندان از پارامتر R۰ (نرخ باز‌تولید) برای شناسایی قدرت ابتلا استفاده می‌کنند. در حال حاضر پیش بینی حاکی از آن است که به طور متوسط ۲.۵ نفر توسط ویروس آلوده می‌شوند.

آیا توصیه می‌شود همه ماسک بزنند؟

وزارت بهداشت آمریکا (وزارت بهداشت ایران هنوز به طور رسمی اعلام نکرده است) توصیه نمی‌کند همه افراد (حتی بدون علامت) برای محافظت از بیماری‌های تنفسی از جمله COVID-۱۹ از ماسک محافظت کننده استفاده کنند. تنها در صورتی نیاز است ماسک بزنید که متخصصین به شما توصیه نمایند. ماسک محافظت کننده باید توسط افرادی که COVID-۱۹ دارند یا علائم آن را نشان می‌دهند استفاده شود. این امر برای محافظت از دیگران در برابر خطر آلودگی است. استفاده از ماسک صورت برای کارکنان بخش سلامت و سایر افرادی که از مبتلایان مراقبت می‌کنند بسیار مهم است.

آزمایشگاه بوستان

برای پیشگیری از ابتلا توصیه می‌شود دست‌ها را حداقل چند ثانیه بشویید؟

توصیه می‌شود به صورت متداول دست‌های خود را حداقل به مدت ۲۰ ثانیه با صابون و آب بشویید یا دستان خود را با یک ضدعفونی کننده الکلی دست که حاوی ۶۰-۹۵٪ الکل است تمیز کنید. اگر دست‌ها به وضوح کثیف هستند ترجیحا صابون یا آب باید استفاده شوند. از دست زدن به چشم، بینی و دهان خود با دست‌های شسته شده خودداری کنید.

آیا همه مبتلایان به کرونا نیاز به بستری در بیمارستان دارند؟

مراقبت از بیماران کرونا هم در منزل و هم در بیمارستان امکان پذیر است. متخصصین و پزشکان بسته به ارزیابی شان تعیین می‌کنند که آیا فرد مبتلا می‌تواند در خانه مراقبت شود یا خیر. در‌صورتی‌که این تشخیص داده شود کارکنان مراکز و خانه‌های بهداشتی شما را تحت نظر خواهند داشت.

اگر علایم احتمال ویروس کرونا داشتیم چگونه آزمایش دهیم؟

در حال حاضر آزمایش کرونا فقط آزمایشگاه مرجع کشور و با کیت‌های اختصاصی سازمان بهداشت جهانی انجام می‌شود و امکان تست در آزمایشگاه‌ها سطح شهر وجود ندارد. در صورتی که علایم احتمالی دارید و با فردی که ابتلای او به کرونا قطعی شده است تماس داشته اید به بیمارستان ‌های مشخص شده توسط وزارت بهداشت مراجعه کنید.

آیا آزمایش فرد مشکوک به بیماری می‌تواند منفی شود ولی فرد مبتلا باشد؟

در مراحل اولیه بیماری ممکن است جواب منفی تست قطعی نباشد. اما در صورتی که فرد علایم احتمالی کرونا را داشته باشد و تست منفی شود به احتمال زیاد به بیماری COVID-۱۹ مبتلا نیست.

آزمایشگاه بوستان

آیا فصل گرما باعث توقف شیوع بیماری می‌شود؟

هنوز مشخص نیست که آیا آب و هوا و دما در گسترش COVID-۱۹ تأثیر دارد یا خیر. برخی ویروس‌های دیگر مانند سرماخوردگی و آنفولانزا بیشتر در ماه‌های سرد سال گسترش می‌یابند اما این بدان معنا نیست که بیمار شدن با این ویروس‌ها در ماه‌های دیگر غیرممکن است. در این زمان، مشخص نیست که با گرم تر شدن هوا، انتشار COVID-۱۹ کاهش می‌یابد یا خیر. تحقیقات بیشتری در مورد قابلیت انتقال، شدت و سایر ویژگی‌های مرتبط با COVID-۱۹ در حال انجام است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لوگو

فهرست مطالب